معرفی همایش

انقلاب اسلامی با رهبری حضرت امام خمینی قدس‌سره و فداکاری و همّت مؤمنانة ملت بزرگ ایران به پیروزی رسید و برپایی حکومت، نظام، جامعه، و تمدن نوین اسلامی را به مثابة اهدافی مترتب بر یکدیگر فراروی خود قرار داد. نیل به این آرمان‌های بلند نیازمند زیرساخت‌های نظری است، و بهره‌گیری روشمند و کامل از گنجینه گرانبها و بی‌بدیل آموزه‌های اسلامی می‌تواند این نیاز اساسی را برآورده سازد. از آنجا که علوم انسانی به‌منزلة نرم‌افزار مدیریت جامعه است، اسلامی‌سازی این علوم را می‌توان مهم‌ترین پیش‌شرط به بارنشستن شجرة طیبة انقلاب اسلامی و تحقق تمدن نوین اسلامی دانست. اسلامی‌سازی علوم انسانی و تولید علوم انسانی اسلامی، متناسب با نیازهای انسان معاصر، اموری ضروری‌اند که توجه و اهتمام ویژة عالمان امت اسلام را طلب می‌کنند.

طرح سترگ اسلامی‌سازی علوم انسانی را متفکرانی بصیر بر اساس مبانی عقلی و آموزه‌های وحیانی پایه‌گذاری کرده و به پیش برده‌اند. فیلسوف، فقیه، مفسر و حکیم الهی، حضرت آیت الله علامه محمدتقی مصباح یزدی «ره» یکی از پیشگامان و پرچمداران این حرکت عظیم بود که با گام نهادن در مسیر معرفت توحیدی، مرزهای دانش در حوزه‌های مختلف علوم انسانی را درنوردید، و با تکیه بر اندیشه ناب اسلامی، تحولی عظیم در این عرصه رقم زد. استمرار این حرکت مستلزم تبیین، تحلیل، و تداوم اندیشه‌های این متفکر برجسته و حکیم متأله است. مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌قدس سره بر آن است تا به این منظور، همایش بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه مصباح یزدی «ره» را به عنوان اولین حلقه از «سلسله همایش‌های علوم انسانی اسلامی در اندیشة معاصر» برگزار کند.

اهداف همايش
الف) آشناسازی بیشتر جامعه علمی و نخبگانی داخل و خارج از کشور با آرا و اندیشه‌های علامه مصباح در زمینه علوم انسانی اسلامی؛   
ب) بررسی و تبیین آرا و اندیشه‌های علامه مصباح در زمینة علوم انسانی اسلامی؛
ج) بهره‌گیری از ظرفیت‌های منظومه فکری علامه مصباح برای تولید علوم اسلامی و اسلامی‌سازی علوم انسانی؛
د) گسترش و غنی‌سازی کمی و کیفی متون و منابع در زمینه علوم انسانی اسلامی.

اعضاي كميته علمي همايش


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرها و رویدادهای علمی

پیش همایش سوم با بررسی ابعاد جایگاه علامه مصباح یزدی (ره) در جامعۀ المصطفی العالمیۀ برگزار شد

سومین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» با حضور اهالی رسانه با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، در جامعۀ المصطفی العالمیۀ در بررسی شخصیت علمی آیت‌الله مصباح یزدی در علوم انسانی به‌صورت...

آثار شاخص و نوآوری‌های حضرت علامه مصباح یزدی (ره)

بازنشر بخش دوم از یادداشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدعلی محیطی اردکان با عنوان «چلچراغ معرفت» منتشرشده در سی و هفتمین شماره فصلنامه صدرا (تابستان 1400) به موضوع «آثار شاخص و نوآوری‌های حضرت علامه مصباح یزدی (ره)» پرداخته است.

بر مدار حق

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به مناسبت دومین سالگرد ارتحال علامه مصباح یزدی (ره) در ذیل پرونده‌ای با نام «استاد فکر» برای شناخت بیشتر شخصیت ایشان، به گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مجتبی مصباح...

پیش همایش پنجم در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) پنجمین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را با عنوان «گرامیداشت روز علوم تربیتی و تربیت اسلامی با تأکید بر اندیشه علامه مصباح یزدی (ره)» برگزار می‌کند.

پیش همایش چهارم در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و مجتمع یاوران مهدی (عج) برگزار می‌شود

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری مجتمع فرهنگی و آموزشی یاوران حضرت مهدی (عج)، چهارمین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را با عنوان «تبیین کارآمدی انقلاب اسلامی» در دور روز به صورت حضوری...

انطباق دیدگاه آیت‌الله مصباح یزدی (ره) در باب قلمرو دین بر آیات و روایات

گروه کلام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و دبیرخانه همایش، چهل و نهمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

پیش همایش سوم در جامعة المصطفی العالمیة برگزار می‌شود

جامعة المصطفی العالمیة با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، سومین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌کند.  

تحلیل معنایی فطرت به‌مثابه مبنا در تعلیم و تربیت اسلامی با تأکید بر دیدگاه علامه مصباح یزدی (ره)

 چهل و هشتمین کرسی مقدماتی همایش بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» از گروه علوم تربیتی برگزار شد.  

قلمرو شناسی آثار مکتوب حضرت علامه مصباح یزدی (ره)

بازنشر بخش اول از یادداشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدعلی محیطی اردکان با عنوان «چلچراغ معرفت» منتشرشده در سی و هفتمین شماره فصلنامه صدرا (تابستان 1400) به موضوع قلمروشناسی آثار مکتوب حضرت علامه مصباح یزدی (ره) پرداخته است.

پیشینه جدایی علم و دین در غرب و پیش نیاز تحول و بومی سازی علوم انسانی

حضرت علامه مصباح یزدی (ره) در بخش پنجم از سخنرانی‌شان با عنوان «نقش علم دینی در علوم انسانی» در هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه به دو موضوع «پیشینه جدایی علم و دین در غرب» و «پیش نیاز تحول و بومی سازی علوم انسانی» می‌پردازند.