دومین شماره خبرنامه فارسی همایش منتشر شد

دبیرخانه همایش بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» دومین شماره خبرنامه همایش (دی‌ماه 1401) را به زبان فارسی منتشر کرد.

دبیرخانه همایش بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» در راستای اطلاع‌رسانی این رویداد بین‌المللی در شماره دوم خود (دی‌ماه 1401) اقدام به تهیه، تنظیم و انتشار خبرنامه در 56 صفحه داشته است. در این خبرنامه چکیده سیزده مقاله از مقالات دریافت شده و تأییدشده همایش که به زیور چاپ آراسته‌شده‌اند، آورده شده است. همچنین در این شماره و در ادامه شماره قبل، چکیده ده کرسی دیگر (کرسی 11-20) از کرسی‌های مقدماتی همایش که در طول سال 1400 در شهر مقدس قم برگزارشده‌اند، آمده است. در ادامه این خبرنامه فارسی، چهار مجموعه علمی از همکاران برگزاری همایش بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» معرفی شده‌اند و فعالیت‌های آن‌ها در راستای همایش اطلاع‌رسانی شده است. مراکز علمی نام‌برده، عبارت‌اند از: «مؤسسه مطالعات دینی و فلسفی المعارف الحکمیه»، «جامعه الزهرا (س)»، «دانشگاه بین‌المللی آل البیت (ع)»، «اداره نشریات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)». فایل این شماره از خبرنامه فارسی همایش را اینجا دریافت کنید.

 

خبرها و رویدادهای علمی

پیش همایش سوم با بررسی ابعاد جایگاه علامه مصباح یزدی (ره) در جامعۀ المصطفی العالمیۀ برگزار شد

سومین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» با حضور اهالی رسانه با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، در جامعۀ المصطفی العالمیۀ در بررسی شخصیت علمی آیت‌الله مصباح یزدی در علوم انسانی به‌صورت...

آثار شاخص و نوآوری‌های حضرت علامه مصباح یزدی (ره)

بازنشر بخش دوم از یادداشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدعلی محیطی اردکان با عنوان «چلچراغ معرفت» منتشرشده در سی و هفتمین شماره فصلنامه صدرا (تابستان 1400) به موضوع «آثار شاخص و نوآوری‌های حضرت علامه مصباح یزدی (ره)» پرداخته است.

بر مدار حق

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به مناسبت دومین سالگرد ارتحال علامه مصباح یزدی (ره) در ذیل پرونده‌ای با نام «استاد فکر» برای شناخت بیشتر شخصیت ایشان، به گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مجتبی مصباح...

پیش همایش پنجم در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) پنجمین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را با عنوان «گرامیداشت روز علوم تربیتی و تربیت اسلامی با تأکید بر اندیشه علامه مصباح یزدی (ره)» برگزار می‌کند.

پیش همایش چهارم در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و مجتمع یاوران مهدی (عج) برگزار می‌شود

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری مجتمع فرهنگی و آموزشی یاوران حضرت مهدی (عج)، چهارمین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را با عنوان «تبیین کارآمدی انقلاب اسلامی» در دور روز به صورت حضوری...

انطباق دیدگاه آیت‌الله مصباح یزدی (ره) در باب قلمرو دین بر آیات و روایات

گروه کلام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و دبیرخانه همایش، چهل و نهمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

پیش همایش سوم در جامعة المصطفی العالمیة برگزار می‌شود

جامعة المصطفی العالمیة با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، سومین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌کند.  

تحلیل معنایی فطرت به‌مثابه مبنا در تعلیم و تربیت اسلامی با تأکید بر دیدگاه علامه مصباح یزدی (ره)

 چهل و هشتمین کرسی مقدماتی همایش بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» از گروه علوم تربیتی برگزار شد.  

قلمرو شناسی آثار مکتوب حضرت علامه مصباح یزدی (ره)

بازنشر بخش اول از یادداشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدعلی محیطی اردکان با عنوان «چلچراغ معرفت» منتشرشده در سی و هفتمین شماره فصلنامه صدرا (تابستان 1400) به موضوع قلمروشناسی آثار مکتوب حضرت علامه مصباح یزدی (ره) پرداخته است.

پیشینه جدایی علم و دین در غرب و پیش نیاز تحول و بومی سازی علوم انسانی

حضرت علامه مصباح یزدی (ره) در بخش پنجم از سخنرانی‌شان با عنوان «نقش علم دینی در علوم انسانی» در هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه به دو موضوع «پیشینه جدایی علم و دین در غرب» و «پیش نیاز تحول و بومی سازی علوم انسانی» می‌پردازند.