پیش همایش سوم در جامعة المصطفی العالمیة برگزار می‌شود

جامعة المصطفی العالمیة با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، سومین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌کند.

به گزارش دبیرخانه همایش بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» در راستای همکاری برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر همایش در خردادماه 1402، سومین پیش همایش از سلسله پیش همایش‌های داخلی و خارجی، در جامعۀ المصطفی العالمیة از همکاران همایش و در اسفندماه 1401 برگزار خواهد شد.

در این محفل علمی که با همکاری و مشارکت مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد، در ابتدا، حضرت آیت‌الله محمود رجبی (رئیس محترم موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و رئیس همایش)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی عباسی (رئیس محترم جامعۀ المصطفی العالمیة) ایراد سخن خواهند داشت. در ادامه میزگرد تخصصی با عنوان «روش تولید علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه مصباح یزدی (ره)» برگزار خواهد شد که ارائه‌دهنده و ناقدان این نشست علمی به ترتیب عبارت‌اند از: حجج‌اسلام آقایان دکتر علی مصباح (دانشیار فلسفه مؤسسه امام آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و دبیر علمی همایش)، دکتر محمدجواد زارعان (رئیس مؤسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت)، آقای دکتر مجید طرقی (عضو هیئت‌علمی جامعۀ المصطفی العالمیة)؛ اداره این نشست نیز توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی‌اکبر زهره کاشانی (عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی (ص)) انجام خواهد شد. این رویداد علمی در روز دوشنبه اول اسفندماه 1401 از ساعت 9 الی 12 در شهر مقدس قم، سه‌راه سالاریه، مجتمع آموزشی امین، بلوک 1، طبقه چهارم تشکیل خواهد شد. برای حضور مجازی در جلسه به این لینک مراجعه کنید.

 

 

خبرها و رویدادهای علمی

اثبات ضرورت مفهوم فلسفی بودن بدیهیات اولیه (تقریری نو از دیدگاه مرحوم علامه مصباح یزدی (ره))

گروه فلسفه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و چهارمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.  

رابطه سعادت دنیوی با سعادت اخروی و دین از منظر عرفان و مقایسه آن با دیدگاه مرحوم علامه مصباح یزدی (ره)

گروه عرفان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و سومین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

پیش نشست «تبیین رویکرد علامه مصباح یزدی (ره) به فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی» در دانشگاه بین المللی المصطفی (ص) -افغانستان برگزار شد

پیش نشستی برای همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» با همکاری دبیرخانه همایش در دانشگاه بین‌المللی المصطفی (ص)-افغانستان در شهر کابل با عنوان «تبیین رویکرد علامه مصباح یزدی (ره) به فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی»...

منشأ خداباوری انسان از منظر استاد مصباح یزدی (ره) و ریچارد داوکینز

گروه تفسیر و علوم قرآن مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و یکمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

واکاوی شاخص‌های مسأله جمعیت از دیدگاه علامه مصباح یزدی (ره)

کارگروه مطالعات جمعیتی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری ستاد راهبری جمعیت حوزه‌های علمیه و دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و دومین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

ماهیت علوم انسانی از منظر علامه مصباح (ره)

گروه فلسفه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، پنجاهمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

هویت انسان از فلسفه غرب معاصر تا علامه مصباح یزدی (ره)

اولین وبینار از سلسله وبینارهای همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره) به زبان انگلیسی و با عنوان «هویت انسان از فلسفه غرب معاصر تا علامه مصباح یزدی (ره)» یکشنبه 17 اردیبهشت 1402ساعت 15 برگزار می شود...

بررسی و تحلیل مفهوم و معنای اراده از منظر صدرالمتألهین و علامه مصباح (ره)

به گزارش دبیرخانه همایش یکی از مقالاتی که مراحل پذیرش و چاپ را طی کرده است مقاله ای با عنوان «بررسی و تحلیل مفهوم و معنای اراده از منظر صدرالمتألهین و علامه مصباح (ره)» است.  

آموزه‌های مديريتی در سيره عملی علامه مصباح يزدی (ره)

به گزارش دبیرخانه همایش یکی از مقالاتی که مراحل پذیرش و چاپ را طی کرده است مقاله ای با عنوان «آموزه‌های مدیریتی در سیرة عملی علامه مصباح یزدی (ره)» است.  

بررسی اندیشه‌های اسلامی‌ ـ مدیریتی علامه مصباح یزدی (ره) و شهید صدر (ره)

به گزارش دبیرخانه همایش یکی از مقالاتی که مراحل پذیرش و چاپ را طی کرده است مقاله ای با عنوان «بررسی اندیشه‌های اسلامی‌ ـ مدیریتی علامه مصباح یزدی (ره) و شهید صدر (ره)» است.