آثار شاخص و نوآوری‌های حضرت علامه مصباح یزدی (ره)

بازنشر بخش دوم از یادداشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدعلی محیطی اردکان با عنوان «چلچراغ معرفت» منتشرشده در سی و هفتمین شماره فصلنامه صدرا (تابستان 1400) به موضوع «آثار شاخص و نوآوری‌های حضرت علامه مصباح یزدی (ره)» پرداخته است.

آثار شاخص و نوآوری‌های حضرت علامه مصباح یزدی (ره)

پیش از معرفی آثار شاخص باید معیار شاخص بودن یک اثر تعریف شود. دسته‌ای از آثار ارزشمند علامه مصباح «قدس سره» نیازمند فراگیری نزد استاد است و می‌تواند به‌عنوان متن درسی در مراکز علمی موردتوجه قرار گیرد. به این دسته از آثار، کتب آموزشی اطلاق می‌کنیم. در میان کتب غیر آموزشی نیز برخی آثار تخصصی‌اند و برای متخصصان رشته‌ای خاص مناسب است. برخی دیگر از کتب غیر آموزشی، عمومی‌اند. ازاین‌رو، مطالعه آن‌ها برای همگان توصیه می‌شود و فراگیری آن‌ها نیازمند تدریس توسط استاد نیست.

مجموعه تفسیر موضوعی «معارف قرآن»، آموزش فلسفه، آموزش عقاید، دروس فلسفه اخلاق، خودشناسی برای خودسازی، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن، حکیمانه‌ترین حکومت، نگاهی گذرا به نظریه ولایت فقیه، آذرخشی دیگر از آسمان کربلا، پرسش‌ها و پاسخ‌ها، نظریه سیاسی اسلام و نظریه حقوقی اسلام در زمره مشهورترین آثار قرار دارند و به این لحاظ، از آثار شاخص به‌حساب می‌آیند.

حضرت آیت‌الله مصباح «ره» اندیشمندی نظریه‌پرداز بود. ازاین‌رو، آثار ایشان صرفاً محصول گردآوری، نقل، دسته‌بندی، تحلیل، و بررسی اندیشه‌ها نیست. استقلال فکری، حریت علمی و نوآوری‌های علامه مصباح را در آثار گوناگون ایشان می‌توان ملاحظه کرد. برخی از دیدگاه‌های ویژه ایشان توسط فضلا و اساتید در قالب مقاله، پایان‌نامه، نشست علمی و کتاب ارائه‌شده است. در این میان اشاره به مجموعه مقالات چهارجلدی «ره‌یافت‌ها و ره‌آوردها» خالی از لطف نیست. این مجموعه که دربردارنده نوآوری‌های حضرت استاد «طاب ثراه» است، به شرح موضوعیِ زیر سامان‌یافته است:

-        دفتر نخست، به بخشی از ره‌آوردهای استاد در قلمرو منطق، معرفت‌شناسی، فلسفه اسلامی و فلسفه علم می‌پردازد؛

-        دفتر دوم، محورهایی از اخلاق، هنر و زیبایی‌شناسی و حقوق را در بردارد؛

-        دفتر سوم، دربردارنده موضوعاتی در زمینه جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، مدیریت و اقتصاد است؛

-        دفتر چهارم، مباحثی مرتبط با قرآن، حدیث، کلام و تاریخ اسلام را در برمی‌گیرد.

ادامه دارد ...

 

بازنشر

خبرها و رویدادهای علمی

اثبات ضرورت مفهوم فلسفی بودن بدیهیات اولیه (تقریری نو از دیدگاه مرحوم علامه مصباح یزدی (ره))

گروه فلسفه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و چهارمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.  

رابطه سعادت دنیوی با سعادت اخروی و دین از منظر عرفان و مقایسه آن با دیدگاه مرحوم علامه مصباح یزدی (ره)

گروه عرفان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و سومین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

پیش نشست «تبیین رویکرد علامه مصباح یزدی (ره) به فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی» در دانشگاه بین المللی المصطفی (ص) -افغانستان برگزار شد

پیش نشستی برای همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» با همکاری دبیرخانه همایش در دانشگاه بین‌المللی المصطفی (ص)-افغانستان در شهر کابل با عنوان «تبیین رویکرد علامه مصباح یزدی (ره) به فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی»...

منشأ خداباوری انسان از منظر استاد مصباح یزدی (ره) و ریچارد داوکینز

گروه تفسیر و علوم قرآن مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و یکمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

واکاوی شاخص‌های مسأله جمعیت از دیدگاه علامه مصباح یزدی (ره)

کارگروه مطالعات جمعیتی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری ستاد راهبری جمعیت حوزه‌های علمیه و دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و دومین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

ماهیت علوم انسانی از منظر علامه مصباح (ره)

گروه فلسفه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، پنجاهمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

هویت انسان از فلسفه غرب معاصر تا علامه مصباح یزدی (ره)

اولین وبینار از سلسله وبینارهای همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره) به زبان انگلیسی و با عنوان «هویت انسان از فلسفه غرب معاصر تا علامه مصباح یزدی (ره)» یکشنبه 17 اردیبهشت 1402ساعت 15 برگزار می شود...

بررسی و تحلیل مفهوم و معنای اراده از منظر صدرالمتألهین و علامه مصباح (ره)

به گزارش دبیرخانه همایش یکی از مقالاتی که مراحل پذیرش و چاپ را طی کرده است مقاله ای با عنوان «بررسی و تحلیل مفهوم و معنای اراده از منظر صدرالمتألهین و علامه مصباح (ره)» است.  

آموزه‌های مديريتی در سيره عملی علامه مصباح يزدی (ره)

به گزارش دبیرخانه همایش یکی از مقالاتی که مراحل پذیرش و چاپ را طی کرده است مقاله ای با عنوان «آموزه‌های مدیریتی در سیرة عملی علامه مصباح یزدی (ره)» است.  

بررسی اندیشه‌های اسلامی‌ ـ مدیریتی علامه مصباح یزدی (ره) و شهید صدر (ره)

به گزارش دبیرخانه همایش یکی از مقالاتی که مراحل پذیرش و چاپ را طی کرده است مقاله ای با عنوان «بررسی اندیشه‌های اسلامی‌ ـ مدیریتی علامه مصباح یزدی (ره) و شهید صدر (ره)» است.