پیش همایش چهارم در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و مجتمع یاوران مهدی (عج) برگزار می‌شود

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری مجتمع فرهنگی و آموزشی یاوران حضرت مهدی (عج)، چهارمین پیش همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» را با عنوان «تبیین کارآمدی انقلاب اسلامی» در دور روز به صورت حضوری برگزار می‌کند.

به گزارش دبیرخانه همایش بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» در راستای برگزاری هر چه باشکوه‌تر همایش در خردادماه 1402، چهارمین پیش همایش از سلسله پیش همایش‌های داخلی و خارجی، توسط مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با مشارکت با مجتمع فرهنگی و آموزشی یاوران مهدی (عج) به صورت دو روزه و حضوری در چهارم و پنجم اسفندماه 1401 برگزار خواهد شد.

این رویداد علمی با عنوان «تبیین کارآمدی انقلاب اسلامی» در سالروز ابلاغ بیانیه گام دوم به موضوع یادشده بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب با نگاه به اندیشه علامه مصباح یزدی (ره) خواهد پرداخت. اساتید گران‌قدر حجج‌اسلام دکتر علی مصباح، دکتر احمدحسین شریفی، دکتر قاسم روانبخش، دکتر صفدر الهی راد، دکتر محمدجواد نوروزی فرانی، دکتر مهدی ابوطالبی، دکتر محمدجعفری، قاسم ابراهیمی پور نعمت آباد، دکتر مهدی خطیبی و آقایان دکتر فؤاد ایزدی، دکتر محمدجواد توکلی، محمود دهقانی ارائه خواهند داشت و حضرت آیت‌الله محمود رجبی (رئیس محترم موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و رئیس همایش) در اختتامیه ایراد سخن خواهند داشت. در ادامه. این رویداد علمی در روز پنجشنبه و جمعه چهارم و پنجم اسفندماه 1401 در شهر مقدس قم با حضور جمعی از دانش‌آموختگان طرح ولایت و همراه با برگزاری جلسات و کارگاه‌های تخصصی تشکیل خواهد شد.

 

خبرها و رویدادهای علمی

هستی‌شناسی اقتصاد با تأکید بر اندیشه‌های علامه مصباح یزدی (ره)

گروه فلسفه و گروه اقتصاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و ششمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.  

نحوه مواجهه با علوم غربی و میزان بهره‌مندی از آن‌ها از منظر علامه مصباح یزدی (ره)

گروه کلام و فلسفه دین مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و پنجمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.  

اثبات ضرورت مفهوم فلسفی بودن بدیهیات اولیه (تقریری نو از دیدگاه مرحوم علامه مصباح یزدی (ره))

گروه فلسفه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و چهارمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.  

رابطه سعادت دنیوی با سعادت اخروی و دین از منظر عرفان و مقایسه آن با دیدگاه مرحوم علامه مصباح یزدی (ره)

گروه عرفان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و سومین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

پیش نشست «تبیین رویکرد علامه مصباح یزدی (ره) به فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی» در دانشگاه بین المللی المصطفی (ص) -افغانستان برگزار شد

پیش نشستی برای همایش «علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره)» با همکاری دبیرخانه همایش در دانشگاه بین‌المللی المصطفی (ص)-افغانستان در شهر کابل با عنوان «تبیین رویکرد علامه مصباح یزدی (ره) به فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی»...

منشأ خداباوری انسان از منظر استاد مصباح یزدی (ره) و ریچارد داوکینز

گروه تفسیر و علوم قرآن مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و یکمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

واکاوی شاخص‌های مسأله جمعیت از دیدگاه علامه مصباح یزدی (ره)

کارگروه مطالعات جمعیتی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری ستاد راهبری جمعیت حوزه‌های علمیه و دبیرخانه کرسی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجاه و دومین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

ماهیت علوم انسانی از منظر علامه مصباح (ره)

گروه فلسفه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، پنجاهمین کرسی مقدماتی همایش را برگزار می‌کند.

هویت انسان از فلسفه غرب معاصر تا علامه مصباح یزدی (ره)

اولین وبینار از سلسله وبینارهای همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه محمدتقی مصباح یزدی (ره) به زبان انگلیسی و با عنوان «هویت انسان از فلسفه غرب معاصر تا علامه مصباح یزدی (ره)» یکشنبه 17 اردیبهشت 1402ساعت 15 برگزار می شود...

بررسی و تحلیل مفهوم و معنای اراده از منظر صدرالمتألهین و علامه مصباح (ره)

به گزارش دبیرخانه همایش یکی از مقالاتی که مراحل پذیرش و چاپ را طی کرده است مقاله ای با عنوان «بررسی و تحلیل مفهوم و معنای اراده از منظر صدرالمتألهین و علامه مصباح (ره)» است.